زندگی,نقل از کتاب

تاثیر سوال نویسی در حل مشکلات (اثر مرکب)

علاقه ای به کتاب های انگیزشی و عزت نفس ندارم. حس می کنم با خواندنشان از کار عملی دور می شوم. اما قیافه ی دارن هاردی روی جلد اثر مرکب خیلی خوشحال بود و کلمه ی توسعه شخصی که در اول کتاب آمده بود باعث شد به چشم یک کتاب توسعه فردی ببینمش. برای شروع خواندن کتاب های توسعه ی فردی گزینه ی بدی نبود.

ایده ی جالب کتاب (از نظر من) لیست کردن عادت های بد زندگی و اصلاح کردن آنها بود. هر سه هفته یک بار یکی از عادت ها را انتخاب کنید و حذفش کنید.

من هم این کار را انجام دادم. اما لیستم یکی دو مورد بیشتر نداشت؟ مطمئنا همین دو مورد نبودند. پس چرا نمی توانم لیست را بزرگ تر کنم؟ چرا بقیه مشکلات را نمی دیدم؟

یاد یکی از لایو های شاهین کلانتری افتادم که در آن به سوال نویسی پرداخته بودیم.

با سوال نویسی لیستم را تا بیست و سه مورد گسترش دادم. از این لیست فقط هشت گزینه مشکل من بود و بقیه فقط سوال بودند.

نمی خواهم راجب چگونه حل کردن اپمشکلات بگویم.

می خواهم این را بگویم که چرا من از همان اول این هشت مورد را پیدا نکردم؟ چونکه اینها مشکلات اساسی و ریشه دار زندگی ام بودند. مشکلات اساسی در زندگی رشیه کوبیده اند و در جاهایی با علایق و دیگر بخش های حیاتی زندگی قاطی شده اند، طوری که آنها را نمی بینیم.

اما با سوال نویسی می توان این مشکل را حل کرد. با سوال نویسی آزادانه. چونکه ذهنتان بلاخره دست از سوال های الکی بر می دارد و سوال های اساسی را مطرح می کند.

سوال نویسی درست مثل آزادنویسی است. بنویسید «چطور فلان کار را انجام بدهم؟»، «چطور کمتر چربی مصرف کنم؟»، «چطور بیشتر ورزش کنم؟»، «چطور کنترول تلویزیون را از برادرم بگیرم؟» و

الان خیلی راحت تر می توانید مشکلات و عادت های بدتان را حل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.