فیلم

دیکتاتور کوچک

برادرم عادت بدی دارد که هر فیلم یا کارتونی که دانلود می کنم را به مدت یک هفته، روزی چند نوبت نگاه می کند. در نهایت مجبورم یا فلش را قایم کنم یا فیلم را از روی فلاش بردارم.

جدیدا فیلم دیکتاتور بزرگ از چارلی چاپلین را تماشا کردیم. درباره ی بعضی تکه های فیلم فکر کردم و الان تعبیر من از آنها را خواهید خواند.


شولتز (افسر آلمانی) آرایشگر (چاپلین) را می بیند. آن دو در جنگ جهانی اول هم رزم بوده اند. آرایشگر به جرم یهودی بودن به دار آویخته شده و در لحظه ی آخر شولتز جلوی اعدام را می گیرد و تازه متوجه می شود که آن یهودی هم رزمش بوده. درضمن آرایشگر حافظه ی خود را از دست داده و چیزی از جنگ یادش نمی آید.

شولتز: منو یادت نمیاد؟

_ ها؟

_ زمان جنگ، تو جون منو نجات دادی.

_ من؟

_ عجیبه! من همیشه فکر می کردم که تو یک آریایی هستی.

_ نه من گیاهخوارم.

تعبیر من: اینکه از چه نژاد و قومی هستیم به اندازه ی گیاهخوار بودن یا نبودن (نوع حیوان ها) بی اهمیت است. البته قصد توهین به گیاه خوارها را ندارم. ولی گیاهخوار و گوشتخوار طبقه بندی است برای حیوانات. منظورم طبقه بندی بود.


صحنه ای که بسیار مشهور است. هیدلر (دیکتاتور فیلم) با بادکنکی که شبیه کره زمین است بازی می کند و عزیزم خطابش می دهد. آرزوی تسخیر آن را دارد. و در لحظه ی آخر بادکنک می ترکد.

تعبیر من: ترکیدن بادکنک به معنی باطل بودن آرزوی تسخیر جهان است. یا می تواند به معنای نابودی جهان توسط اینجور افراد باشد.


در جای جای فیلم وقتی دیکتاتور می خواهد قراردادی را امضا کند، خودکار از جاخودکاری در نمی آید.

تعبیر من: خودکار یا قلم نماد آزادی و دموکراسی است. قلم از جا در نمی آید چونکه دیکتاتورها کلا با قلم مشکل دارند.


دیکتاتور ما ژنرالی دارد که کوتاه قد و چاق است و خنگ به نظر می رسد.

در دو جا از فیلم شاهد این هستیم که دیکتاتور به خاطر اشتباه کوچک ژنرال تمام مدال هایش را از روی سینه اش می کند و ژنرال هم فقط من و من می کند.

تعبیر من: اگر روزی خواستید دیکتاتور شوید مریدانتان باید گوسفند باشند، وقتی زدید توی سرشان صدایشان در نیاید.


و در نهایت سخنرانی تاریخی آخر فیلم که خودتان باید نگاهش کنید (شرمنده، فضای زیادی می گیرد)


این فیلم را دیده اید؟ جالب ترین بخشش کدام است؟

یک نظر برای “دیکتاتور کوچک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.