تجربه‌ی شخصی,زندگی

هنر ظریف تهدید

سه سال پیش که دوره ی شطرنج می گذراندم این جمله را از استادم شنیدم ((تهدید از عمل قوی تر است)). بیشتر شطرنج حول همین می چرخد (یا می چرخید، خیلی وقت است بازی نکرده ام). اما این جمله در زندگی هم صحت دارد. مثل ابزار های فشاری که با آن برادر کوچکم را کنترل می کنم.


می خواهم موارد ابتدایی تهدید کردن را یاد آوری کنم

1.ابزار تهدید باید مال شما باشد

اینکه من به همکلاسی ام بگویم ((اگر در درس کمکم نکنی کیفت را پاره می کنم)) خیلی ناشیانه است و در دفتر مدیر حالم گرفته می شود. برای تهدید کردن باید فرد مورد نظر را به خودم وابسته کنم. مثلا: رفیقم خط کش به مدرسه نمی آورد چونکه من همیشه به او قرض می دهم. پس واضح است سر کلاس هنر به درخواست من پایش را بر زمین نکوبد و اذیتم نکند. دیدید؟ خط کش مال من است و اختیارش را دارم که به رفقیم قرضش ندهم. پس سعی کنید دیگران را از لحاظی به خود وابسته کنید.

2. زیاد از تهدید استفاده نکیند

مدتی پیش هروقت برادرم در حضور درس خواندم سر و صدا می کرد او را تهید به محروم کردنش از بازی ماین کرافت می کردم (حق امتیازش مال است) و پس از مدتی گفت ((باشه مشکلی نیست، جنگ های صلیبی بازی می کنم))

تهدید چماق نیست که هروقت برخلاف میلتان عمل شد آن را در سر این و آن بکوبید. وقتی کسی را تهدید می کنید او احساس حقارت و ضعیف بودن می کند، انگار که شما رییسش هستید.پس به مرور طغیان می کند و ککش برای حرف هایتان نمی گزد. اندازه نگه دار که نکوست. اگر به اندازه تهدید کنید دوستتان با آن مثل یک درخواست دوستانه ی خرکی برخورد می کند، انگار که شما دارید با او شوخی می کنید.

3. ابزار تهدید را از بین نبرید

امروز حسابی خراب کردم و تمام بازی های ذخیره شده ی ارباب حلقه ها را که متعلق به برادرم بود را حذف کردم (حق امتیاز این یکی هم مال من است) این احمقانه ترین کار ممکن بود.

اسیر ((تو فقط حرف میزنی، عملت کو؟)) نشوید. تهدید از عمل قوی تر است. البته زیاد تهدید کردن هم وسیله را از بین می برد.


جمع بندی: اول: شخص مورد نظر را به خود وابسته کنید. دو: به اندازه ی کافی تهدید کنید. سه: تهدید را به عمل تبدیل نکنید. چهار: اگر در جریان باشید تهدید جرم محسوب می شود، پس جز در جمع خانواده و دوستان و جز برای کارهای کوچک از آن استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.