تجربه‌ی شخصی,کتابخوانی,نویسندگی

چرا خواندن رمان های کلاسیک واجب است؟

به تجویز آقای کلانتری شروع کردم به خواندن آثار کلاسیک. اول با مسخ شروع کردم و بعد هم خنده ی سرخ را تمام کردم. الان هم مشغول قمارباز داستایفسکی هستم. نقطه اشتراکشان حسی است که القا می کند. حس ((ببینم بعدش چی میشه)) نیست، بیشتر ((بذار بخونمش، به درد میخوره)) است. البته به این معنا نیست که هیچ هیجان و جذبه ای نداشته باشد. در قمارباز، بیشتر هیجان و تعلیق داستان در دیالوگ ها است. و در خنده ی سرخ جذابیت در توصیف های محیط است. از مسخ چیز زیادی نفهمیدم. اما چیزی که آنها را با کتاب های امروزی (مثل ارباب حلقه ها و هری پاتر) متمایز می کند، سرعت کم جلو رفتن داستان است. توصیف زیاد دارند. دیالوگ هایشان بی منظور نیست.

اصلا چرا این رمان ها مهم هستند؟ فکر کنم ارباب حلقه ها و هری و بقیه دوستان در به هیجان آوردن خواننده خوب هستند و به همین دلیل است که پرطرفدارن. اما حوزه ی کاری کتاب های کلاسیک در فتیله پیچ کردن مخاطب و وادار کردنش به فکر است. سعی می کنند با توصیف های دقیق منظره را در ذهن خواننده مجسم کند. اره. همین است. توصیف دقیق.

بیشتر این کتاب ها در زمانی نوشته شده اند که خبری از تلویزیون و تصاویر متحرک نبوده است. و مردم با این توصیف های دقیق فیلم نگاه می کرده اند. برای مثال چند درصد مردم آن زمان از نزدیک گفت و گوی دو کنت را دیده اند؟ برای همین است که توصیف های نویسنده زیادی دقیق می شود.

اما الان چه؟ همه حداقل 5 بار سقوط بالگرد را در فیلم دیده اند. و نویسنده هم در نوشته اش زیاد به توصیف این نمی پردازد و فقط می گوید ((بالگرد خورد به ساختمان)) چونکه اغلب مردم ذهنیتی از آن دارند.

گاهی هم فکر می کنم نویسنده برای پز دادن اینکه ((توصیف های من زیادی سنگینن)) این همه توصیف را وارد کرده (البته این فقط شوخی بود)

ختم کلام، خواندن رمان کلاسیک از این لحاظ واجب است که توصیف های خوبی دارند که مردم نفهم آن زمانه را از شرایط داستان مطلع کرده است. با درس گرفتن از این توصیفات می توانیم خواننده ی جهان دیده ی امروزی را راحت تر ملتفت کنیم.

تمام اینها فقط یک جور استدلال شخصی است و من نه منتقد هستم و نه کتاب خوان حرفه ای که ده ها کتاب کلاسیک خوانده باشد. اما من از استدلال کردن لذت می برم.

نظر شما راجب رمان های کلاسیک چیست؟ چرا باید آنها را بخوانیم؟

پست قبلی

پست بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.