تجربه‌ی شخصی,زندگی

چطور کمتر با کامپیوتر بازی کردم؟

در روزهایی که برای بازی کامپیوتری مشخص شده بود با بی حوصلگی درس می خواندم. وقتی برای نوشتن و کتاب خواندن نمی ماند. تاثیر دو ساعت بازی کردن خیلی خوب حس می شد. چرا زودتر از اینها متوجه مشکل نشده بودم؟

تابستان های پیش در روزهای بازی همیشه دو ساعت بازی می کردم. این تابستان را هم همینطور شروع کردم. اما یادم نبود که این تابستان اوضاع فرق دارد. نوشتن و خواندن به برنامه ی روزانه ام اضافه شده، حجم درس ها بالاتر رفته.

ودو ساعت بازی کردن انرژی زیادی را از بین می برد. و همین اجازه نمی داد که به بقیه کارهایم برسم.

حدود دو هفته پیش تصمیم گرفتم که به جای دو ساعت، یک ساعت بازی کنم و الان می خواهم از این تجربه بگویم.

حذف نکنید، جایگزین کنید

اگر کلا بازی کردن را کنار می گذاشتم خیلی بهتر می شد. اما موفق می شدم؟ نه. برای همین تصمیم گرفتم که دو ساعت را یک ساعت کنم، نه اینکه صورت مسئله را پاک کنم. سعی نکنید عادت بد را پاک کنید. آن را با عادتی کمتر بد جایگزین کنید.

جمله ای هست که می گوید:

در بازی زمان سریعتر می گذرد

همینطور هم هست. وقتی بازی می کنید متوجه گذر زمان نمی شوید. برای همین ساعتتان را کوک کنید تا اجازه ندهد بیشتر از یک ساعت بازی کنید. در این دو هفته دو بار در پیش بردن عادت جدید شکست به این خاطر که دوربرم ساعت نبود.

بازی جدید دانلود نکنید

در مدتی که عادت بازی کردنتان را کم رنگ می کنید بازی جدید نگیرید. آن بازی، بازی جدیدی است و ما هم تا نفهمیم بازی از چه قرار است ول کنش نیستیم و فرقی هم نمی کند چند ساعت زمان ببرد. خوشبختانه من در این مورد مشکلی نداشتم چونکه به ندرت بازی هایم را عوض می کنم. بازی هایی که الان مشغولشانم همان بازی های سه سال پیش هستند، و اگر سه سال دیگر برگردید و کامپیوتر را نگاه کنید نهایتا یکی دوتا بازی جدید می بینید.

سرگرمی جدید پیدا کنید

الان یک ساعت اضافی دارید، مغزتان دلش می خواهد از عادت پیروی کند و آن یک ساعت را برای بازی خرج کند. اگر می خواهید به خودتان کمک کنید، ذهنتان را از بازی منحرف کنید. می توانید کتاب بخوانید، یا یک ساعت ورزش کنید. شاید هم بهتر این است که با خانواده باشید. هر کاری که می کنید باید به اندازه ی بازی کردن جذاب باشد.

پیشنهاد شما چیست؟

پست قبلی

پست بعدی

2 نظرات در مورد “چطور کمتر با کامپیوتر بازی کردم؟

 1. سلام مجدد کاردوجان
  دغدغه های مشابهی داریم و بنابراین حرف برای گفتن زیاد داریم. 🙂
  https://www.navidsh.ir/daily-log-in-excel/
  من هم دقیقا به خاطر دغدغه ای که برای کمتر وقت تلف کردن (بازی و شبکه های اجتماعی) داشتم پروژه لاگ روزانه رو شروع کردم. توی نوشته ای که برات لینکش رو فرستادم هم میتونی بخونی اما اینجا خلاصه میگم.
  من هرروز ثبت میکنم که چند دقیقه برای بازی کردن (و یه سری کارهای دیگه) صرف کردم. برای مثال امروز نزدیک 50 دقیقه بازی کردم، میانگین تیرماه 68 دقیقه و میانگین فروردین 244 دقیقه بوده. این داده ها و اطلاعاتی که ازشون به دست میاد عصای موسی نیستن و معجزه نمیکنن اما فایده زیادی دارن.
  این که هرروز ثبت میکنم فلان کار را کردم یا نکردم، اگر کردم، چه مدت؟ یک اثر مثبت داره. اونم آگاهی از جزئیاته. مثال اثرش توی حوزه های منفی (بازی و شبکه های اجتماعی) اینه که من دقیقا میدونم هرروز چقدر بازی میکنم آخر هر هفته و ماه هم نتایج رو با قبلا و چیزی که مطلوبه مقایسه میکنم. و مثلا اگه این هفته واقعا زیاد بازی کردم هفته بعد و در باقی ماه سعی میکنم با کمتر بازی کردن جبران کنم.
  با این روش ممکنه تا سینه توی باتلاق هم فرو بری اما بالاخره یه جایی، یهو به خودت میای میگی عه من دارم این همه وقت تلف میکنم. باید یه کاری بکنم. باید خودمو نجات بدم.
  میتونی توی اکسل یه جدول ساده درست کنی یا اصلا خیلی ساده چندروز روی کاغذ یا توی نوتپد ویندوز کار مشابهی انجام بدی.
  هربار که بازیت تموم شد یا آخر روز ثبت کنی که من انقدر بازی کردم.
  تاکید میکنم که خبری از معجزه ناگهانی نیست اما در بلند مدت اثر مثبتی داره و به خودمدیریتی بهتر کمک میکنه.

  1. سلام نوید جان
   اتفاقا این مطلبت را قبلا خوانده بودم. منتها چیزی به ذهنم نرسید که به مطلبت اضافه کنم.
   اما الان چیزی از کتاب اثر مرکب یادم افتاد.
   فرضا با خودم قرار گذاشته ام هربار که پولی خرج کردم آن را ثبت کنم.
   و حوصله هم می خواهد که برای هر هزینه ی کوچکی دفتر یادداشت را بیرون بیاورم.
   پس از خیر آدامس روازنه می گذرم و خود ببه خود پول بیشتری ذخیره می شود و
   عادت ولخرجی هم از بین می رود.
   یک جورهایی با ولاگ روزانه ی تو ارتباط دارد.
   فکر نمی کنم ین ولاگ برای بازی کردن به کارم بی آید، چون فقط در روزهای
   مشخصی بازی می کنم و همیشه هم چشمم به ساعت است که بیشتر از یک ساعت نشود.
   اما برای درس خواندن یا کتاب خواندن به کارم می آید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.